OcmoDigital

Veri Merkezi Altyapı Yönetiminde Kaçınılmaz Son: Yapay Zeka

Bir veri merkezinin devamlılığını sağlamak zor bir iştir. Operasyonel giderleri düşürmeye çalışırken altyapıyı her zaman çalışır durumda tutmak için uğraşanlar, neden söz ettiğimizi iyi bilirler. Sınırsız kaynağa sahip olduğunuzda çalışma süresini korumak kolaydır. Sadece 3N + 1 veya daha iyisi yapın ve kesinti şansınız sıfıra yakın olsun. Ne var ki; hiç kimse böyle bir maliyeti karşılayamaz. Ne yatırım için ne de tüm bu ekipmanların operasyonel maliyetleri için.

Tatlı Nokta Avı

Bir veri merkezinin operasyonel yöneticisi, sermaye giderleri ve işletme giderlerinin toplamının çalışma süresiyle buluştuğu tatlı noktayı bulmak gibi karmaşık bir göreve sahiptir. Minimum yatırım ve en düşük işletme maliyeti ile maksimum çalışma süresi nasıl elde edilir? Bazen çalışma süresi belirli bir sınırda sabitlenir, örneğin% 99,995 ve maliyetler bundan türetilmelidir. Diğer durumlarda ise belirli bir maliyet üzerinden maksimum çalışma süresini bulmak gerekir. Her durumda Yönetici Operasyonları, her kararın diğer değişkenleri etkilediği çok karmaşık bir seçeneklerle karşı karşıyadır. Biraz ileriye bakabilmeniz gereken satranç oyunu gibidir.

Yapay Zeka Her Zaman Kazanır

1996’da IBM tarafından geliştirilen bir bilgisayar olan “Deep Blue”, Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u bir satranç turnuvasında 5,3 ve 5,2 yendi. 2017 yılında ise yapay zeka “AlphaGo”, o zamanın dünya şampiyonu Ke Jie’yi satrançtan çok daha karmaşık bir oyun olan Go oyununda 3,0 mağlup etti. Yapay zekanın (AI) stratejik karar verme konusunda insanlardan daha iyi olduğu defalarca kanıtlanmıştır. Bu nedenle, yapay zekanın bir veri merkezinde çok zor kararlarda yardımcı olabileceği düşüncesi oldukça doğaldır.

Bir Veri Merkezini Yönetmek Ne Kadar Zor Olabilir?

Bir veri merkezinde, birbirine bağlı çok sayıda değişken vardır. Sunucu seviyesindeki hava sıcaklığı, CRAC giriş ve çıkışındaki sıcaklık, hava hızı ve çeşitli altyapı cihazlarının verimlilik seviyesini düşünün. Bir de sunucuların zamana bağlı enerji talepleri vardır. Bazıları gece boyunca zirve yapar, bazıları ise çalışma saatlerinde daha aktiftir. İşte tüm bu parametrelerle uğraşırken, tek bir arızanın kesintiye yol açmaması için tüm makinelerinizin yedekliliğini aynı anda göz önünde bulundurmanız gerekir. Tüm bunları başardınız diyelim, bir de donanıma bakım yapmayı ve bu bakım sırasında yedekliliğinizi yüksek tutmayı düşünmelisiniz, elbette her şeyi mümkün olan minimum enerji miktarıyla yapmalısınız. Nasılmış, zor mu? İnsanların başarması neredeyse imkansız bir iş bu. Alınmayın ama makineler, matematiği insanlardan neredeyse sonsuz kez daha hızlı yaparlar.